Değişimin en kısa yolu; Muntes!
En iyi kalite ve en uygun fiyat için Muntes'i tercih edin
TEKLİF FORMU

DX BATARYALI KLİMA SANTRALİ - DX SANTRAL

DX bataryalı klima santralleri, insan yoğunluğu ve iç ortam hava kalitesi şartlarına bağlı olarak gerekli taze hava ihtiyacını sağlarken, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarının da karşılabilmesi adına ortama verilecek taze havanın VRF dış üniteleri ve ısı bataryasından geçtirilerek şartlandırlmasını sağlayan cihazlardır. Bu noktada DX bataryalı klima santralleri, normal şartlandırılmış taze hava veren klima santrallerinde sıcak su beslemesi için kazan ve soğuk su beslemesi için chiller gibi ekipmanların gerekliliğini ortadan kaldırmasıyla öne çıkmaktadır. Bunların yerine klima dış ünitesinden sağlanan soğutucu akışkan, santral de yer alan ısı değiştiricisine beslenerek havanın şartlandırılmasını sağlamaktadır. DX bataryalı klima santralleri başka bir ifadeyle VRF klima sistemleri ile sadece taze hava sağlayan havalandırma sistemlerinin kombine edilmesi olarak da  tanımlanabilir. 

 

DX bataryalı klima santralleri nerelerde kullanılır?

Dx Bataryalı Klima Santralleri, taze havanın şartlandırılmasında kullanılacak kazan, chiller, doğalgaz gibi kaynakların bulunmadığı yerlerde kullanılabilmektedir. Split ve VRF klima sistemlerinin aksine mekanların ayrı ayrı şartlandırılmasının gerekmediği geniş alanlarda Dx Bataryalı Klima Santrali avantaj sağlamakdır. Çoğunlukla yüksek hava debisine ihtiyaç duyulan yerlerde öne çıkan DX Bataryalı klima santrali, hijyenik filtrelerin veya özel iklimlendirme havalandırma koşullarının gerekli olduğu fazla temiz hava gereksinimi olan alanlarda tercih edilmektedir. Günümüzde dx bataryalı klima santralleri üretim tesislerinde, kapalı depolama alanlarında, kapalı spor salanlarında, sinema ve tiyatrolarda, konferans salonlarında, hastanelerde, restoranlar, endüstriyel mutfaklar ve ofisler de de tercih edilebilmektedir. 

 

Dx Bataryalı Klima Santrallerini Avantajları Nelerdir?

Dx bataryalı klima santralleri, şartlandırılmış taze hava veren geleneksel klima santrallerine göre bir çok avantaj sağlamakadırlar. 

 

Geleneksel sistemlerde Isıtmayı sağlamak amacıyla kazan ayrıca soğutma amacıyla da chiller gibi en az iki sisteme ihtiyaç duyulurken bu görevleri VRF dış ünite tak başına gerçekleştirebilmektedir. Bu da ekipman sayısının azalması ile hem maliyetlerin düşmesini hem de bakım gider ve uğraşlarının azalmasını sağlamaktadır.

 

Dx bataryalı klima santralli sistemde tek bir santralde 100 lerce kW'ya kadar ulaşan mertebelerde kapasite bağlanarak oldukça büyük alanların ısıtılması ve soğutulması sağlanabilmektedir.

 

Isı değiştiricinin serpantinlerinde su yerine soğutucu gaz geçtiğinden geleneksel sistemlerde karşılaşılan kışın serpantindeki suların donmasına Dx bataryalı klima santrallerinde rastlanmaz.

 

Kazan, su soğutma gruplarına, pompalar ve vanalar Dx bataryalı klima santralli sistemlerinde yer almadığından kontrol ve otomasyon işleri daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

 

VRF sistemlerinin COP ve EER değerlerinin oldukça yüksek olması, Dx Bataryalı klima santralleri geleneksel santrallerle karşılaştırıldığında çok daha yüksek verim değerlerine ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

Dx Bataryalı klima santralleri otomasyon olmadan da kullanılabilmektedir.

 

Dx Bataryalı klima santralleri özel bir yere ihtiyaç duymadıklarından açık hava da da çalışabilmektedirler. 

 

VRF dış ünitelerin kapasitesi ve performansı kışın dış ortam koşullarından etkilendiğinden ve bu nedenle sıcaklık belirli bir derecenin altına indiğinde dış ünitelerde Defrost adı verilen ısıtma işlemini kısa bir süre durmasının önüne ilave elektrikli ısıtıcılar veya sulu batarya kullanılarak engellenebilmektedir.

 

Sistemin kolay ve hızlı kurulabilir olması da bir diğer önemli avantajıdır.